Mobil Uygulama Kullanıcıları Daha mı Sadık?

Mobil Uygulama Kullanıcıları Daha mı Sadık?

Adobe Dig­i­tal Index, 600 marka üzerinden yaptığı bir ölçümlemede markaların mobil uygulamalarını kullananlarla mobil cihazlar üzerinden web sitelerine gelen ziyaretçilerini karşılaştırdı.

Mobil uygulama kullanıcılarının marka sadakatlerinin açık ara önde olduğu ortaya koyan bu araştırmaya göre, markalar web sitelerini mutlaka mobil uyumlu hale getirmeliler. Bu, mobil kullanımının giderek yaygınlaştığı günümüzde, rekabet açısından hayati önemde. Buna karşın mobil uyumlu siteleri, pazarlama bakımından mobil uygulamaların bir alternatifi olarak değerlendirmek çok da doğru değil.

Kullanıcılar Mobil Uygulamalarda Çok Daha Uzun Süre Kalıyorlar

Araştırmaya göre, tablet kullanıcılarının uygulamalarda kalma süresi ortalama 24 dakika iken, akıllı telefon kullanıcılarında bu süre 13 dakikaya yakın ve bu süre bile web tarayıcılarından yapılan ziyaretlerin en az 3 katı uzunlukta.

Pazarlama açısından bakacak olursak, bir mobil siteye göre mobil uygulama çok daha fonksiyonel kullanılabiliyor. Kullanıcılara dair daha spesifik bilgilerin toplanabileceği uygulamalar üzerinden, kullanıcıya özel, örneğin lokasyona göre teklifler vb sunmak mümkün.

Araştırma, kullanıcıların mobil cihazlarındaki finans, medya, parekende ve turizmle ilgili uygulamalara en fazla vakti ayırdığını gösteriyor.

Markanın sadık müşterileri daha çok mobil uygulamaları tercih ediyorlar. Bu nedenle, mobilden gelen web ziyaretçilerine küçük bir tanıtım metniyle mobil uygulama kurdurmayı önermek, yepyeni bir müşteriyle uzun soluklu bir ilişki kurmak için iyi bir fikir.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*