Egnity Blog


Akıllı Telefonlar Tüketici Davranışını Değiştiriyor

Her zaman her yerde tüketicilerin yanlarında olan akıllı telefonlar, arama yapmak için başlıca erişim noktası haline geldi. Kullanıcıların %78′i akıllı telefonları üzerinden arama yapıyor. Herhangi bir anahtar kelime arama sonucu ile markanıza ulaşan akıllı telefon kullanıcısı bir tüketici, markanızın kurumsal sitesi ya da eTicaret sitesine geldiğinde, ziyaret süresini ya da alışveriş yapma olasılığını artıran en önemli unsur ise, ziyaret ettikleri sitenin mobil uyumlu olması.

Kullanıcıların %55′i ürünlere ait bilgilere akıllı telefonları ile ulaşıyor. Bunu %35 ile seyahat, %31 ile restorant/kafeler takip ediyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının, cihazlarında ortalama 19 uygulama bulunuyor. Tüketicilere ulaşmanın en güvenli yollarından biri de mobil uygulamalar. Akıllı telefonlar, zamandan ve mekandan bağımsız olarak kullanıcılara ulaşılabilen bir platform olduğu için, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını da değiştiriyor. Birçok kullanıcı, akıllı telefonu üzerinden yaptığı online alışverişleri daha güvenli bulduğunu belirtiyor.

Ayrıca, kullanıcıların akıllı telefonları üzerinden yaptıkları araştırmalar, farklı kanallardan satın almaları da başlatabiliyor. Kullanıcıların, akıllı telefon ya da tabletlerinden yaptıkları ürün incelemelerinden sonra %47′si markanın eTicaret sitesinde, %32′si ise offline mağazalarda satın alma işlemini sonuçlandırıyor. eTicaret sitesi ve offline mağaza/bayi/satış noktaları olan bir marka için mobil dünyada yer almak bu bakımdan önemli.
Mobil kanal, markalar için yepyeni bir satış noktası olarak da kullanılıyor. Mobilden alışveriş yapan tüketiciler, online alışveriş alışkanlığı olan, satın alma gücü yüksek bir kitleyi oluşturuyor. Mobil cihaz sahiplerinin %47′s, yüksek okul mezunu ve %32′sinin geliri 3.000 TL üzerinde. Akıllı telefonlarından ya da tabletlerinden alışveriş yapanların %69′u ayda en az bir kere satın alma gerçekleştiriyor.

Mobil dünya, başlı başına bir reklam mecrası olduğu gibi, markaların diğer mecralarda yaptıkları reklamları destekleyen bir kanaldır. Örneğin: “Son zamanlarda bir dergide, posterde, TV’de veya bir mağazada/işletmede gördüğünüz reklamların etkisiyle arama yapmak için telefonunuzu kullandınız mı?” sorusuna, akıllı telefon kullanıcılarının %83′ü olumlu yanıt veriyor.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*