Egnity Blog

Mobil Dostu eMail Marketing için 7 İpucu

Günümüzde email’ler en fazla akıllı telefonlarda açılıyor. Dolayısıyla email marketing için devir “mobile first” devri.

Fakat emaillerin çoğu, mobilde görüntülenebilir ve etkileşime geçilebilir şekilde optimize edilmiş değil. Butonlar küçük, kullanıcı için email içerisinde gezinmek, mobil cihazlardan oldukça zorlayıcı. Metni okumak ya da resimleri görüntüleyebilmek için ekranı küçültmek ve scroll etmek gibi hareketler gerektiriyor. Kimsenin artık tüm emaillere tek tek ayıracak o kadar bol vakti yok.

mobile-email-752x483

Bir kere mobil cihazda açılmış ve “okundu” haline gelmiş bir emailin, tekrar web üzerinden açılma ihtimalinin de sıfıra yakın olduğunu ya da mobilde açılır açılmaz silindiğini düşünürsek; Gelecek, mobil dostu email marketing’de!

Aşağıda email marketing kampanyalarınızın başarıya ulaşabilmesi için göz önünde bulundurmanız gereken 7 önemli ipucunu bulacaksınız.

1. Email abonelerinizin güvenini kazanın.

Bir email, kullanıcıya kişisel mobil cihazı üzerinden ulaşırsa, bilin ki kullanıcı için çok daha “önemli” hale gelir. Mail kutusunu açan kullanıcı için en önemli şey nedir? Elbette “gönderen” Kullanıcılar, “gönderen” kısmında pek güvenilir olmayan bir ad gördüklerinde mobil cihazlarından o emaili açmama eğilimindeler.

Ve açılmayan bir email için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Email göndermeden önce mutlaka kullanıcılarınızın güvenini kazanmalısınız. Müşterilerinizin markanıza güvenini, sosyal medya ve geleneksel kanalları kullanarak sağlayabilirsiniz.

2. Subject bölümünü gerçekten çok iyi düşünün.

Mobil cihazlardan emaillerin “subject” kısmı daha kısa görünür, küçük ekranda emailler alt-alta çok daha fazla bitişiktir, dolayısıyla fazla vakti olmayan kişiler için sizin emailiniz öteki emaillerle daha yoğun rekabet halindedir.

Kullanıcılarınızı daha ilk kelimelerde vurmalısınız. O nedenle subject kısmı çok kritiktir. Kullandığınız dil doğrudan ve tanımlayıcı olmalıdır. Emailinizin henüz okunmadan silinmesini istemiyorsanız kullanıcılarınızın kim olduğunu, nelere ilgi duyduğunu bilmeli ve sizin hangi kampanyanızla ilgilenebileceğini iyi kestirmelisiniz.

3. Giriş cümleniz ilgi çekici olsun.

Emailiniz açıldığında ilk görselin üzerinde yer alacak kısa metin, özellikle mobil kullanıcının email’e vakit ayırmasını sağlar.

“Bu maili düzgün görüntüleyemiyorsanız tarayıcıda açmak için tıklayın” gibi sıkıcı bir metin yerine, buraya kullanıcınızın ilgisini çekecek, ona özel, kişiselleştirilmiş bir mesaj yazın. Belki biraz mizah kullanabilirsiniz!

4. Aksiyona çağırın.

Sadece mobil uyumlu emailler için değil, kullanıcılarınızı aksiyona çağırmak, tüm kampanya aktiviteniz için çok önemli bir adımdır. Fakat kullanıcıları mobil cihazlarından yakalayabilmek, pazarladığınız ürünleri daha değerli hale getirir.

Kullanıcılar, emailiniz içerisinde nereden etkileşime geçeceklerini, satın alma yapacaklarını vs aramamalıdır. Onlara bu bağlantıları emailin en görünür yerinde ve en kolay erişebilir şekilde siz sunmalısınız. Aksiyona çağırdığınız kısım, emailinizin yüzüdür. Açık, basit, yeterince büyük ve kolay tıklanabilir olmalıdır.

5. Email tasarımını “responsive” hazırlayın.

Emailinizin konsept tasarımını, kullanıcıların birbirinden farklı cihazlardan görüntüleyebileceğini göz önünde bulundurarak hazırlayın.

Çünkü kullanıcılar, mobil cihazlarından emaillerini görüntülemek için giderek artan bir oranda email uygulamalarını tercih ediyorlar.

6. Görseller önemlidir.

Birçok kullanıcı, mobil cihazlarında email görsellerini görüntülüyor. Özellikle iPhone’da email açıldığında varsayılan olarak görselleri de gösteriliyor.

Emailinizde içeriğinizle ilişkili görseller kullanın. Özellikle kullanıcılarınızın dikkatini çekecek görselleri seçin.

7. Unsubscribe linkinin yerini doğru belirleyin.

Email marketing ile uğraşanlar artık unsubscribe linkinin ne kadar önemli olduğunu öğrendi.

Fakat mobil cihazlarda yerleşimdeki darlığı göz önünde bulundurursak, unsubscribe linkinin özellikle “satın al” ya da “tümünü gör” gibi kullanıcıyı aksiyona davet eden bağlantılardan uzak konumlandırılması gerekiyor. Böylelikle herhangi bir yanlış dokunuş yüzünden sadık kullanıcılarınızı kaybetmezsiniz.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*