Egnity Blog

Türkiye’nin Online Perakende Haritası [İnfografik]

Türkiye’de son yıllarda online ticaret, perakende devlerinin, internet şirketlerinin, GSM operatörlerinin, medya şirketlerinin, irili-ufaklı girişimlerin, yerli-yabancı yatırımcıların, lojistik firmalarının ve finans kurumlarının önderliğinde en hızlı büyüyen sektörlerden birisi olmuştur.

Bu büyüme ile birlikte gelen ürün çeşitliliği, farklı fiyat alternatifleri, sürpriz indirimler, farklı ödeme seçenekleri, güvenli alışveriş ve hızlı kargolama gibi konular şüphesiz en çok tüketicilerin hoşuna gidiyor ve bu da bu dev ekosistemin büyümesine katalizör etkisi yapıyor.

Tüm bu ekosistemi göz önünde bulundurarak Markafoni, farklı kanallardan online ticaret ile ilişkili ve dağınık raporları tek potada eritmiş ve dev bir infografik ile online ticaret pazarını yakından takip edenlerin hizmetine sunmuş. Bu infografikten bazı öne çıkan rakamlar şu şekilde;

  • Türkiye’de cep telefonu kullanıcıları 6,5 dakikada bir telefonuna bakıyor; Türkiye iOS ve Android uygulamalarını en çok indiren 10 ülke arasında yer alıyor.
  • Türkiye’de online mağazası olan markaların oranı %49 olarak ölçülüyor. En çok öğleden sonra saatlerinde online alışveriş yapmayı tercih eden tüketicilerin %88’i, ödemelerini kredi kartıyla yapıyor.
  • Markafoni.com’un hazırladığı raporlara göre, Türkiye dünyada internet kullanıcısı en fazla olan 20 ülke arasında %47 penetrasyon oranı ile 11. sırada yer alıyor.
  • Türkiye’de günümüzde online alışveriş yapan kişi sayısı 10 milyon, bu rakam internet kullanıcılarının %28’ini oluşturuyor. 2016 yılında online alışveriş yapan kişi sayısı oranının %36 ile 16 milyona yükseleceği tahmin ediliyor. Türkiye’nin Avrupa ortalamasına erişiyor olması durumunda ise, bu oranın %87 ile 31 milyon olması öngörülüyor.
  • Kullanıcı başına online harcama Türkiye’de yılda ortalama 182 avro tutarında.
  • Türkiye 54 milyon kredi kartı sayısı ile Avrupa’da 2., 89 milyon banka kartı sayısı ile Avrupa’da 3. ve 2 milyon POS makinesi sayısı ile Avrupa’da 1. sırada.
  • Türkiye 31,7 milyon Facebook kullanıcısı ile dünyada 7., 6,5 milyon Twitter kullanıcısı ile dünyada 11., %1,6 kullanım sayısı ile Youtube sıralamasında ise dünyada 14. sırada yer alıyor.

İnternet penetrasyon oranları, kredi kartı ve pos sahipliğinin Avrupa’ya kıyasla durumu, Türkiye’nin güçlü lojistik altyapısı, mobil internet/cihaz/uygulama kullanım oranları, sosyal medya kullanım oranları, Türkiye’nin 2016 eticaret potansiyeli, Türkiye’de online perakende satış miktarı, B2C internet harcamaları, Türk tüketicisinin tercihleri başlıkları altında online ticaret pazarının nasıl büyüdüğüne ve büyüyeceğine dair çok değerli ipuçları sunan infografik’in tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

markafoni-online-perakende-infografik (1)

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*