Kavaklıdere Mobil

Kavaklıdere için şarap severlere özel, hem ürün tanıtımlarının yapıldığı hem de kullanıcıların şaraplarla ilgili yorum, favori ürün seçeneklerini tutan  iPhone uygulaması geliştirdik.

Marka Analizi

Rakip ve Pazar Analizi

Mobil Pazarlama ve İletişim Stratejisi

Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil Uyumlu API Servisi Geliştirme

Servis Entegrasyonu

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

QRCode Entegrasyonu

Kavaklıdere Şarapları için Neler Yaptık?

Kavaklıdere Şarapları ürün içeriklerinin anlık güncellenebilir ve içerik ilişkileri yönetilebilir marka ve ürünlerine özel bir yönetim paneli hazırladık. Bu panel sayesinde farklı rekolte ürünlerinin, hangi bağda yetişen hangi üzümden üretildiğini, rengini, kokusunu, hangi şarabın hangi yemeklerle birlikte tüketilmesine dair tavsiyeler gibi, şarapla ilgili akla gelecek bütün sorulara yanıt veren bir “ürün bilgi bankası” kurguladık.

Bu ilişkisellik üzerinden yola çıkarak; kullanıcıların hem şaraplarla ilgili bütün bilgilere ulaşmasını sağladık, hem de kendi damak zevklerine en uygun ürünleri bulmalarına yardımcı olacak “Şarabını Seç” uygulamasını hayata geçirdik. Şarap ile ilgili dünyanın en kapsamlı sözlüğünü dijital ortama aktardık.

 Uygulamayı Apple AppStore’dan indirebilirsiniz. 

download_apple_appstore

Uygulama Ekranları

QRCode – mSommelier

Uygulamalarının yayına alınması ile paralel olarak her bir ürün için tanımlanan QRCode’lar, marketlerde satışa sunulan Kavaklıdere Şarapları’nın şişelerinin üzerinde yerlerini almaya başladı.

Müşteriler, şişe üzerindeki etiketteki QRCode’u mobil cihazlarından okutarak, o şarap ile ilgili bütün bilgilere detaylarıyla ulaşabiliyorlar. Bu işlemi hem Kavaklıdere Mobil Uygulaması içerisindeki QRCode okuyucu ile ya da yaygın kullanılan herhangi bir okuyucu ile gerçekleştirebiliyorlar.

 

Kavaklıdere Mobil, Facebook ve Web Sitesi içeriklerinin senkronizasyonu için ADNITY kullanıldı.

adnity_anatomia_kavaklidere

Kavaklıdere Hakkında

Toplam 617,5 hektar bağ alanına sahip olan Kavaklıdere, profesyonel bağcılık kadrosu ile, şarapçılıkta potansiyeli olan asil üzüm cinslerini yaşatıp, yaygınlaştırıp, dünyaya tanıtıyor ve Anadolu’nun farklı mikro iklimlerinde yetiştirdiği yabancı kökenli üzüm çeşitlerini en iyi sonuç verecek şekilde işleyerek şaraba dönüştürüyor.